loading...

petak, 25. kolovoza 2017.

Ipak porez na nekretnine, ali od 2019.?


Osim Zagreba koji još čeka, ostali veći gradovi očekuju od građana da dostave tražene podatke o nekretninama

Ministar financija Zdravko Marić najavio je “seriju panela” na kojima će braniti predloženi porez na nekretnine, čija bi se primjena mogla odgoditi na godinu dana. Gradovi i općine pripremili su detaljnije izračune koji su prvo predstavljeni premijeru Andreju Plenkoviću, a oni pokazuju da bi veća davanja obuhvatila samo novije nekretnine i kuće koje su okružene bazenom.

Manje za trošne nekretnine Primjerice, porez na starije i trošne nekretnine bio bi 36 posto niži od sadašnje komunalne naknade, dok bi porez za novije i luksuzne nekretnine bio 44 posto veći. Konkretno, za kuću od 300 kvadrata u prvoj dubrovačkoj zoni iz 90-ih godina porez na nekretnine bio bi kao i sadašnja komunalna naknada od 120 kuna mjesečno, odnosno 1440 kuna godišnje. S bazenom uz kuću porez se penje na 144 kune mjesečno, odnosno 1728 kuna godišnje. Za kuće od 150 kvadrata u prvoj zoni Đurđevca komunalna je naknada 75 kuna mjesečno ili 900 kuna godišnje, neovisno o godini gradnje i stanju. Po novome, za starije bi kuće porez bio 60 kn mjesečno ili 720 kn godišnje, a za novije 90 kn mjesečno ili 1080 kn godišnje. Za 56 kvadrata stana u drugoj zagrebačkoj zoni komunalna je naknada 46,25 kuna mjesečno ili 555 kuna godišnje, a po novome obveza za stan iz 1962. godine pojeftinila bi na 41,67 kuna mjesečno (500 kuna godišnje), a za stan iz 2012. poskupjela na 55,50 kuna mjesečno, odnosno 660 kuna godišnje.

Osim Zagreba koji još čeka, ostali gradovi očekuju od građana da dostave tražene podatke. Vojko Obersnel, gradonačelnik Rijeke, kaže da iz kontakta s ljudima vidio da je velika većina dovedena u zabludu. – Promjena nije dobro objašnjena, za najveći broj građana neće se ništa mijenjati. Visina poreza koja bi se plaćala za nekretninu koja služi za stanovanje odgovara komunalnoj naknadi, no onima koji imaju pet stanova teret bi bio veći nego sada – kaže Obersnel. Rijeka je, govori, napravila sve što je trebalo za uvođenje poreza.

– Ovdje nije riječ o nespremnosti jedinica lokalne samouprave za provedbu zakona, nego o političkom stavu. Odradili smo sve što je trebalo, spremni smo na primjenu zakona, a iz razgovora s ostalim kolegama gradonačelnicima gotovo su svi u istoj takvoj situaciji. Mi smo ozbiljno pristupili pripremama, a sve ostalo politička je odluka – kaže Obersnel.
Dubrovnik jeftiniji od Siska Ako se već ide u novu raspravu, nije naodmet spomenuti da ni postojeća komunalna naknada nije najbolja mjera vrijednosti. Primjerice, građani Siska i Vukovara u centru svojih gradova plaćaju 50 lipa komunalne naknade za kvadrat nekretnine, a vlasnici nekretnina u Dubrovniku samo 46 lipa. Gradonačelnik Osijeka Ivica Vrkić kaže da u ovom trenutku ne zna odgovoriti plaćaju li Slavonci veću komunalnu naknadu od vlasnika vrijednih nekretnina na Jadranu. Osijek je u fazi “visoke razine priprema” za početak oporezivanja.

Poslali smo građanima obrasce jer želimo imati urednu evidenciju. Kad-tad to bi morali napraviti i stoga želimo taj posao završiti. Jesam za to da se primjena zakona možda odgodi i građane bolje uputi u sve, ali nisam za to da u promjene ne idemo jer se bez njih nećemo moći razvijati. Svi zajedno trebamo imati hrabrosti ići u promjene, a jedinicama lokalne samouprave treba ostaviti mogućnost da građanima koji su u teškoj situaciji jamčimo da neće imati veće poreze od davanja koje sada plaćaju na nekretninu – komentira gradonačelnik Osijeka.

Nema komentara:

Objavi komentar